Tlak na platební morálku spotřebitelů roste, nový dluh po splatnosti zapsal SOLUS ve 2. čtvrtletí 25 tisícům osob

16. 08. 2023

Praha, 16. srpna 2023 – Nový dluh po splatnosti zapsaly ve 2. čtvrtletí letošního roku členské společnosti sdružení SOLUS do Registru fyzických osob více než 25 tisícům občanů ČR. Je to o 10 procent více, než ve 2. čtvrtletí 2022. Přibližně polovina z těchto osob již měla v registru evidovaný dřívější dluh po splatnosti. Od začátku roku 2023 byl do Registru fyzických osob SOLUS zapsán dluh po splatnosti u 52 tisíc osob.

Přestože jsou rodinné rozpočty spotřebitelů pod tlakem inflace a počet zápisů do registru SOLUS se zvýšil, dlouhodobý SOLUS Index vykázal mírný pokles. Podíl občanů s dluhem po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS se snížil z 4,8 procenta v březnu na 4,56 procenta v červnu. Na pokles působí více faktorů. Jedním z nich je zvýšení počtu obyvatel ČR v rámci výpočtu SOLUS Indexu, které snižuje výsledný podíl občanů s dluhem po splatnosti na celkovém počtu obyvatel. Významná skupina občanů zapsaných do Registru fyzických osob SOLUS se také snaží své závazky nebo jejich část uhradit.

Údaje o dlužné částce po splatnosti mohou být v Registru fyzických osob zpracovávány po dobu, po kterou závazek spotřebitele trvá. Pokud závazek spotřebitele zanikl jinak než splacením nebo pokud jde o závazek promlčený nebo závazek, od jehož placení byl spotřebitel osvobozen, lze informaci o takovém závazku v registru zpracovávat nejdéle po dobu tří let od zániku takového závazku, od jeho promlčení nebo od okamžiku, kdy nastalo osvobození podle jiného právního předpisu. Z těchto důvodů dochází k výmazu některých dluhů bez toho, aniž by byly skutečně uhrazeny v celé výši,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Zejména v důsledku změn v úvěrových a klientských portfoliích členských společností poklesl během prvního pololetí počet evidovaných občanů s dluhem po splatnosti z 423 tisíc na 408 tisíc. Dlužná částka po splatnosti evidovaná v Registru klesla během prvního pololetí minimálně, z 30,9 na 30,7 miliardy korun.

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích

Pozn.: Při sestavení regionálních statistik vychází sdružení SOLUS z údajů o trvalém bydlišti, které sdělí spotřebitelé svým věřitelům. Pokud neinformuje dlužník věřitele o případné změně adresy, může dojít k mírnému zkreslení statistik, neboť je použito PSČ z adresy, kde se již dlužník fakticky nezdržuje.

Sdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování více než 50 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

V průběhu druhého čtvrtletí se do činnosti sdružení SOLUS zapojily společnosti Bydlení bez kauce s.r.o., která propojuje na portálu Flatform.cz zájemce o pronájem s majiteli bytů a zajišťuje pronájmy nemovitostí bez kauce, TEDOM a.s. (zabývá se výrobou kogeneračních jednotek, instalací fotovoltaiky a poskytováním komplexních služeb pro moderní decentrální energetiku) a rentodo s.r.o. (poskytuje pojištění a další služby nájemcům a pronajímatelům nemovitostí).

 



SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android a iOS (viz. QR kód pro stažení aplikace).

Více informací o sdružení SOLUS naleznete na www.solus.cz a www.smsvypis.cz. (Android) (iOS)

V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:

Miroslav Beneš
Benes Consulting Group s.r.o.
Tel.: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz