SOLUS zaznamenal mírný růst nesplácených půjček u nebankovních poskytovatelů – přesto celkový podíl občanů ČR s dluhem po splatnosti klesl poprvé v historii pod 5 procent

Praha, 31. října 2022

Počet občanů s nesplaceným dluhem po splatnosti zapsaným v Registru fyzických osob sdružení SOLUS klesl ke konci 3. čtvrtletí na 428 tisíc. Je to o 11 tisíc méně než v pololetí letošního roku, a o 35 tisíc osob méně než před rokem. Vybraná data SOLUS však ukazují, že se několikaletý pozitivní trend poklesu klientů v prodlení může obrátit.

Od začátku roku pozorujeme mírný nárůst půjček v prodlení u nebankovních poskytovatelů. Nárůst o šest procentních bodů v rámci jednoho sektoru, který SOLUS sleduje, není zcela neobvyklý. Přesto může signalizovat začínající potíže s úhradou splatných závazků u spotřebitelů, na které nejvíce dopadá růst cen energií a ostatních komodit. Řada občanů zřejmě také nyní řeší zvýšené zálohy na energie tím, že si na jejich úhradu vezme úvěr,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Vliv na statistiky SOLUS mají i změny v členské základně – noví či odcházející členové SOLUS nahrávají či mažou svá data v souladu s pravidly pro vytváření registrů s důrazem na ochranou osobních údajů klienta.

Význam údajů z registru SOLUS pro risk manažery v současné době roste. Potíže s úhradou závazků začínají obvykle u menších dluhů a služeb, až později se přelévají na větší úvěry či hypotéky. Právě tyto počínající potíže mohou odhalit poskytovatelé půjček v registru SOLUS, který získává data z řady ekonomických sektorů,“ doplnil Jan Stopka.

V rámci celé České republiky mělo k 30. září 2022 negativní záznam o existujícím závazku po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS 4,94 % dospělých občanů. V minulém čtvrtletí to bylo 5,06 % občanů, před rokem 5,23 % občanů. Dlužná částka po splatnosti klesla na 30,6 miliardy korun (to je o 5 miliard korun méně než ke konci září 2021).

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajíchSdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování řádově 60 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

 

 SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android a iOS (viz. QR kód pro stažení aplikace).

Více informací o sdružení SOLUS naleznete na www.solus.cz a www.smsvypis.cz. (Android) (iOS)

V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:

Miroslav Beneš
Benes Consulting Group s.r.o.
+420 603 174 347
miroslav.benes@benesgroup.cz