V negativním registru SOLUS bylo ke konci pololetí 470 tisíc spotřebitelů, po splatnosti dluží přes 36 mld. korun

Praha, 20. července 2021

Počet dospělých Čechů s dluhem po splatnosti zapsaným v registru fyzických osob SOLUS nadále klesá. Během druhého čtvrtletí se snížil o 20 tisíc osob na 470 tisíc. Lepší než očekávané výsledky jsou způsobeny pravděpodobným návratem české ekonomiky k růstu a přetrvávající ochotou odpovědných společností řešit individuálně potíže spotřebitelů se splácením formou odkladů splátek či úpravou splátkového kalendáře.

Negativní záznam o existujícím závazku po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS mělo ke konci června 5,31 % dospělých občanů ČR. Ještě před třemi lety to bylo v polovině roku 7,14 % občanů. Fungující Registr fyzických osob pomáhá společnostem lépe řídit riziko nesplácených závazků a zároveň chrání spotřebitele před neodpovědným zadlužením.

V oblasti prevence předlužení spotřebitelů prokázaly registry SOLUS svou nezastupitelnou roli. Přesto se najdou společnosti, které nabízí nejrůznější ‘půjčky bez registrů‘. Podobné produkty přitom mohou do dluhové spirály dostat i klienty společností, které jejich schopnost splácet na začátku smluvního vztahu řádně prověřily,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. I proto sdružení SOLUS před podobnými produkty na trhu dlouhodobě varuje.

Suma závazků po splatnosti evidovaná v negativním registru SOLUS klesla ke konci pololetí na 36 miliard Kč. Největší podíl osob s dluhem po splatnosti v rámci celé České republiky má trvalé bydliště v Ústeckém kraji (15 % všech osob v prodlení), v Moravskoslezském kraji (14,9 %) a ve Středočeském kraji (11,7 %).

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích



SOLUS sdružuje řádově 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

 

 



SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android a iOS (viz. QR kód pro stažení aplikace).

Více informací o sdružení SOLUS naleznete na www.solus.cz a www.smsvypis.cz. (Android) (iOS)

V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:

Miroslav Beneš
Benes Consulting Group s.r.o.
+420 603 174 347
miroslav.benes@benesgroup.cz