JAK NEVYHODIT PENÍZE ZA VÝPIS Z NEOVĚŘENÉHO REGISTRU.

15. 07. 2021

Otázka: „Přes web jsem žádal o výpis z registru dlužníků a obdržel bezcenný papír, který v bance neakceptovali jako důkaz o bezdlužnosti.“

Odpověď:

Ano, s takovými situacemi se setkáváme často. Na českém trhu působí několik fiktivních registrů dlužníků, kteří nabízejí výpis dluhů a někdy za úplatu i výmaz. Pro běžného občana může být těžké odlišit relevantní registr od toho fiktivního, který je pouze pastí na lidi.

Jedním z ukazatelů, že se jedná o relevantní registr, je přehledný seznam společností, které do registru svými daty přispívají. Tento seznam společností je standardně umístěn na webových stránkách společnosti provozující registr a je snadno dohledatelný. Rovněž členské společnosti, které registr využívají, mají na svých webových stránkách tuto skutečnost uvedenou.

Na českém trhu působí v oblasti nestátních registrů kromě registrů sdružení SOLUS také Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI), Registr platebních informací (REPI), které provozuje společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.