SOLUS eviduje 60 tisíc firem se zhoršenou platební morálkou, největší podíl rizikových firem je v Ústeckém kraji

22. 11. 2018

Praha, 22. listopadu 2018 – Zatímco spotřebitelé v posledních třech letech výrazně zlepšovali svou platební morálku, v segmentu firem a podnikatelů je situace dlouhodobě stabilnější. Ve svém negativním Registru IČ, který eviduje pouze informace o závazcích po splatnosti firem a podnikatelů, eviduje SOLUS celkem 60 tisíc podnikajících subjektů.

Registr IČ je bezkonkurenčně nejvýznamnějším registrem s informacemi o platební morálce podnikatelských subjektů v ČR. Ke konci září evidoval informace o 60 tisících subjektů, které vůči členským společnostem sdružení SOLUS měly závazky po splatnosti ve výši takřka 6,2 mld. Kč.

V absolutním vyjádření pochází nejvíce firem a podnikatelů s evidovanou informací o závazku po splatnosti z Prahy. Zde eviduje Registr IČ více než 14 tisíc subjektů. Pokud počet evidovaných subjektů vyjádříme relativně k celkovému počtu evidovaných firem a podnikatelů v daném kraji, je situace v krajích velmi podobná té, kterou SOLUS eviduje u spotřebitelů.

Platební morálka u podnikajících subjektů je z hlediska krajů ČR velmi podobná té, kterou dlouhodobě sledujeme u fyzických osob – spotřebitelů. Nejvyšší index rizikových firem eviduje SOLUS v Ústeckém kraji, nejméně pak ve Zlínském kraji a na Vysočině,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Ve zmíněném Ústeckém kraji eviduje SOLUS ve svém Registru IČ informaci o závazku po splatnosti u 3,21 % ze všech podnikajících subjektů v kraji. To je sice významně méně než, v případě Registru FO, který eviduje závazky po splatnosti u spotřebitelů (v Ústeckém kraji evidován dluh po splatnosti u 13,64 % občanů), přesto je však tato informace pro členské společnosti při řízení rizika velmi důležitá.

Řízení rizika u služeb poskytnutých podnikatelům je stejně důležité, jako u spotřebitelů. Sice zde nejsou tak přísně nastaveny požadavky legislativy na prověření bonity, ale průměrná výše dluhu na jeden záznam je zde řádově vyšší, mírně nad hranicí 100 tisíc korun,“ doplnil Jan Stopka.


Podíl firem a podnikatelů s informací o závazku po splatnosti v negativním Registru IČ na celkovém
počtu firem a podnikatelů v jednotlivých krajích (údaje k 30. září 2018).

Do činnosti sdružení SOLUS je aktuálně zapojeno 56 společností, které poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v oblasti obchodu.

 

 


SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android a iOS (viz. QR kód pro stažení aplikace).

Více informací o sdružení SOLUS naleznete na www.solus.cz a www.smsvypis.cz. (Android) (iOS)